Telekomovi rezultati 1. četrtletja bi na borzi povzročili rast delnice
Telekom Slovenije
četrtek, 04. april 2002
V Telekomu Slovenije še zbirajo podatke o poslovanju v prvem četrtletju tega leta, medtem ko so prodajni rezultati že znani. Ti so kot kaže tako uspešni, da so o tem celo pripravili sporočilo za javnost. Morda pa gre zgolj za priprave, na način komuniciranja, ki bo potreben ob nastopu na borzo? (Le ta se utegne še bistveno zaplesti, a tega vam nismo povedali...) A poglejmo rezultate. Število novih priključkov v prometu kaže na poudarjeno prodajno funkcijo, kar še zlasti velja za priključke ISDN. V prvih treh mesecih je bilo na novo vključenih 2.348 navadnih telefonov PSTN in 7.659 priključkov ISDN v osnovnem dostopu, kar je za dobro polovico več od načrta za to obdobje in za 30 odstotkov več kot lani v enakem obdobju. V Telekomu Slovenije so sicer načrtovali, da bodo v celem letu prodali 21.000 novih priključkov ISDN BA. Doslej so načrt izpolnili 36-odstotno.
V Telekomu Slovenije pripisujejo skokovito rast števila priključkov ISDN, ki je letos celo rekordna, bolj usmerjenemu tržnemu komuniciranju in tudi izboljšani ponudi paketov ISDN, med katerimi še zlasti izstopa paket z oznako ISDN.500. Prodaja drugih telekomunikacijskih priključkov, kot so centreks in geocentreks, ISDN PA ali ADSL, poteka v skladu z zastavljenimi načrti. Skupaj je bilo v treh mesecih vključenih več kot dvaindvajset tisoč priključkov. Ker je dinamika vključevanja novih priključkov v prvih mesecih leta ponavadi počasnejša kot v kasnejših mesecih, bodo konec leta zastavljeni načrti zanesljivo preseženi. Kot je znano, v Telekomu Slovenije načrtujejo za letos vključitev 83 tisoč priključkov oziroma 129 tisoč kanalov v različnih sistemih. Pospešena gradnja novih priključkov v tem in preteklih letih se kaže tudi v številu čakajočih na prvi priključek, ki jih skoraj ni več. Zabeleženih je le še nekaj sto vlog, katerih večina jih je že v reševanju.
Zanimivo, da v Telekomu preprostemu dejstvu, da se je v zadnjih mesecih drastično zmanjšala razlika med naročnino za PSTN in ISDN priključek ne pripisujejo nobenih posebnih zaslug. Spet po drugi strani bi se kdo lahko vprašal, če ni morda ob 50% preseganju planov kaj narobe s plani?
Vsekakor gre Telekomu čestitati za uspešno poslovnje in s tem (verjetno) povečevanje vrednosti državne lastnine. Tako namreč bogati ne zgolj Slovensko vlado, temveč posredno naš cel narod.
Taki rezultati bi se zagotovo odrazili na vrednosti delnice, če bi seveda kotirala na borzi. A vsaj še nekaj časa, kot kaže, ne bo. Finančno ministrstvo si je sicer opralo roke, češ da oni nimajo nič proti. Ministrstvo za informacijsko družbo tudi ne more preveč neposredno bremzati (nobenih namigovanj na njihovo PR službo, da ne bo pomote) postopka za uvrstitev družbe na borzno kotacijo, ki ga je Peter Grašek javno naznanil. Edini "državni organ", ki mora zato kostanj spraviti iz žerjavice, je ostala Agencija za trg vrednostnih papirjev, ki lahko vlogo Telekoma zavrne. Te skrajne poteze še ni naredila, je pa podaljšala rok do katerega naj Telekom svojo vlogo "nekoliko dopolni". Čas pa teče...
Vir: Telekom Slovenije in drugi viri
 
< Nazaj   Naprej >

Vsebine spletne strani delno ali v celoti ni dovoljeno kopirati, razmnoževati ali na katerikoli drug način distribuirati brez pisnega dovoljenja izdajatelja. Vsi logotipi in blagovne znamke so last njihovih lastnikov. Vsi komentarji so last njihovih avtorjev, vse ostalo je © 386tele.com. Priporočamo obisk spletne strani www.preberi.si. Elektronska publikacija 386tele.com je zavedena pod mednarodno standardno serijsko številko ISSN 1581-0259.