Simobil prepričan v svoj prav
Si.mobil
četrtek, 14. november 2002
Si.mobil je prepričan v pravilnost svojih postopkov in zatrjuje, da nikakor ne krši pogodbe s Telekomom Slovenije, so sporočili iz Si.mobila in predstavili svoje videnje razvoja dogodkov. Sledi kratka kronologija dogodkov, kot jo vidijo pri Si.mobilu:
  • Si.mobil je Telekomu Slovenije junija 2001 napovedal preusmeritev svojega mednarodnega prometa preko cenejših mednarodnih operaterjev in to zaradi nekonkurenčnih cen Telekoma. To je julija ob popolni ignoranci Telekoma Slovenije tudi storil.
  • Zaradi zmanjšanja obsega mednarodnega odhodnega prometa je Telekom Slovenije marca 2002 uvedel nelegalni in diskriminatorni cenik za mednarodne dohodne (?!) klice s katerim je Si.mobil prikrajšal za povprečno 20 milijonov SIT na mesec. Postopek pri ATRP, sprožen s strani Si.mobila proti TS, je v teku.
  • Cene mednarodnega odhodnega prometa je Telekom najverjetneje tudi zaradi Si.mobilovih aktivnosti počasi zmanjševal in v aprilu 2002 so nekatere destinacije postale konkurenčne. Tako je Si.mobil tedaj znova preusmeril mednarodni promet na konkurenčnih destinacijah preko Telekoma. To je osnovni princip gospodarnega odločanja, ki koristi ekonomičnosti samega podjetja in spodbujanju konkurenčnosti.
  • V oktobru 2002 smo del sezonskega padca mednarodnega prometa kompenzirali tudi s storitvami mednarodnega prenosnega omrežja, s čimer je bil po naši oceni Telekomu omogočen dodaten dobiček v višini 1,5 milijona SIT. Kdo bi se branil dodatnega prometa in dobička zunaj glavne sezone, ko sta promet in zasedenost kapacitet že sama po sebi nižja?
  • V oktobru nam je Telekom sporočil, da pripravlja aneks k pogodbi v zvezi s storitvami mednarodnega prenosnega omrežja. Si.mobil je v odgovoru napisal, da se mu stvar zdi smiselna, seveda ob predpostavki, da je Telekom pripravljen Si.mobilove aktivnosti dodatno stimulirati z ugodnimi cenami, Si.mobil pa bi tako zagotovil Telekomu še več prometa v mednarodna omrežja. Telekom seveda ni odgovoril.
Pričakovati je, da se bo Telekom Slovenije vprašal tudi o njegovem vplivu na ugled Slovenije v svetu, ki gotovo ne trpi zaradi uveljavljanja Slovenije kot možne tranzitne države za telekomunikacijski promet, pač pa zaradi še vedno monopolnega obnašanja nacionalnega operaterja, kljub zakonsko določeni demonopolizaciji.
Problematika zasičenosti kapacitet zunaj glavne sezone poraja tudi dvom v Si.mobilovo prepričanje, da Telekom po svojih kapacitetah in kakovosti stoji ob strani najboljših svetovnih telekomunikacijskih operaterjev.
Na Si.mobilu poslujemo gospodarno in odgovorno, zato mesečno spremljamo vse stroške in v skladu s tem usmerjamo mednarodni promet. Trenutno smo svoj mednarodni promet na zaprtih destinacijah (cca. 20.000 minut mesečno) preusmerili preko drugih omrežij, kar trenutno pomeni slabih 5 SIT/min višji strošek.
Še enkrat pa se sprašujemo, zakaj se Telekom Slovenije, družba v še vedno večinski državni lasti, ne obnaša gospodarno in si zmanjšuje ekstra dobiček, ki izvira iz dodatnega mednarodnega prometa, ki ga je lahko zagotovi Si.mobil.
Vir: Si.mobil
 
< Nazaj   Naprej >

Vsebine spletne strani delno ali v celoti ni dovoljeno kopirati, razmnoževati ali na katerikoli drug način distribuirati brez pisnega dovoljenja izdajatelja. Vsi logotipi in blagovne znamke so last njihovih lastnikov. Vsi komentarji so last njihovih avtorjev, vse ostalo je © 386tele.com. Priporočamo obisk spletne strani www.preberi.si. Elektronska publikacija 386tele.com je zavedena pod mednarodno standardno serijsko številko ISSN 1581-0259.