Delnica Telekoma bi na borzi poskočila |
Telekom Slovenije
|
četrtek, 07. november 2002 |
Devetmesečni poslovni rezultati Telekoma Slovenije, s katerimi se je včeraj seznanil nadzorni svet delniške družbe, kažejo na uspešno izpolnjevanje zastavljenega poslovnega načrta za letos, so sporočili iz te družbe. Če bi delnice družbe kotirale na borzi bi njihova vrednost zagotovo poskočila, zaradi prodaje Leka pa bo kar nekaj vlagateljev kmalu imelo prosta sredstva.
Telekomu je uspelo zagotoviti likvidnost, solventnost in kapitalsko ustreznost družbe. Tekoče je poravnaval obveznosti in zmanjšal zadolženost za 12,6 milijarde tolarjev ob hkratnem izboljšanju ročnosti in znižanju cen posojil.
V Telekomu Slovenije so v devetih mesecih ustvarili za 64,6 milijarde skupnih prihodkov, kar je za dva odstotka več kot v enakem obdobju lani, medtem ko so letni načrt izpolnili 78-odstotno. Odhodki, ki so znašali 59,6 milijarde tolarjev, so se povečali za odstotek, tako da je dosežen osnovni cilj počasnejše rasti odhodkov za prihodki. Dobiček oziroma čisti poslovni izid iz rednega poslovanja je višji za šest odstotkov in je znašal 4,6 milijarde tolarjev, s čimer je celoletni načrt presežen za 26 odstotkov. Celotni dobiček znaša 4,9 milijarde tolarjev, kar je za devet odstotkov več kot v primerljivem obdobju lani in za 28 odstotkov nad zastavljenim letnim načrtom.
Vrednost kapitala Telekoma Slovenije na dan 30. september 2002 je bila 189,366 milijarde tolarjev in se je povečala za odstotek, kar je rezultat dobička prve polovice leta v višini 4,9 milijarde tolarjev in izplačila dividend v vrednosti 2,6 milijarde tolarjev. Knjigovodska vrednost delnice je znašala 28.975 tolarjev, medtem ko je se cena delnice pri borznoposredniških hišah ustalila pri tridesetih tisočakih. Kot je znano, so v Telekomu imeli že v prvi polovici leta vse pripravljeno za prihod svojih delnic na organizirani trg vrednostnih papirjev, vendar je večinski lastnik postopke zamrznil, dokler delniška družba ne bo privatizirana. Najmanj 25-odstotna privatizacija je po zakonu o izvrševanju proračuna predvidena v prihodnjem letu. Zaradi zmanjšanja zadolženosti in tekočega čistega poslovnega izida se je delež kapitala v vseh virih izboljšal, in sicer z 68 v začetku leta na 71 odstotkov ali za odstotek. Finančne in poslovne obveznosti so se znižale za 15 odstotkov ali za 11,7 milijarde tolarjev, tako da imajo v strukturi vseh obveznosti do virov 25,8-odstotni delež, kar je za 3,4 odstotka manj kot na začetku leta.
Zelo dobri so tudi prodajni rezultati, saj so v devetih mesecih prodali 58.343 priključkov oziroma 88.813 kanalov, tako da so imeli konec septembra vključenih skupaj 993.923 kanalov, kar je za dobre štiri odstotke več kot na začetku leta. Še zlasti uspešno poteka prodaja osnovnih ISDN priključkov, pri katerih so celoletni načrt konec septembra dosegli 93-odstotno in ga oktobra že tudi presegli. V devetih mesecih so prodali 19.616 novih ISDN priključkov ali za pet odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Zaradi tega in pa po pričakovanju se postopoma zmanjšuje prodaja navadnih telefonskih priključkov (PSTN).
Hkrati so v Telekomu Slovenije uvajali nove storitve, kot so glasovna pošta, prikaz identitete klica, teletočke, elektronska trgovina, 1188plus. V tem obdobju so uvedli tudi razčlenjeni račun s podrobno členitvijo vseh vzpostavljenih zvez. Tudi sicer v Telekomu veliko vlagajo v izboljšanje kakovosti in dostopnosti storitev ter v skrajševanje odzivnega časa za izpolnitev naročil kupcev.
Žal v tem obdobju proces usklajevanja in preobrazbe cenovnega sistema, ki ga zahteva zakon o telekomunikacijah, ni potekal tako hitro, kot je bilo predvideno, ugotavljajo v podjetju. Zaradi tega se v Telekomu Slovenije še vedno otepajo z veliko izgubo na področju javne govorne fiksne telefonije, ki na letni ravni v tem trenutku znaša 7,5 milijarde tolarjev. Izgubo morajo pokrivati iz drugih, dobičkonosnih dejavnosti, kar ne samo da ni v skladu z zakonom, temveč Telekomu Slovenje onemogoča še boljše in predvsem transparentnejše poslovanje, pa tudi uvedbo nekaterih novih naročniških možnosti.
Vir: Telekom Slovenije |
|