Poti do 3G – možnosti za današnje operaterje mobilne telefonije
Ericsson
sreda, 11. april 2001
Ericsson je opredelil jasne strategije za evolucijo tretje generacije mobilne telefonije (3G) za vsakega od glavnih sistemov digitalne mobilne telefonije, ki so danes v uporabi – GSM, TDMA, PDC in cdmaOne. Ericsson je edini dobavitelj, ki lahko za vse te sisteme zagotovi evolucijske rešitve od konca do konca. Vse to in še več je Ericsson danes predstavil v Ljubljani v okviru svoje svetovne turneje ON AIR 3G Tour.
GSM: evolucija do GPRS, EDGE in UMTS/WCDMA
Za operaterje GSM je prvi pomembni korak na poti do mobilnih komunikacij 3G uvajanje storitev GPRS. Ta v obstoječa omrežja GSM prinaša zmožnost paketne komutacije, kar omogoča optimalno izrabo radijskega spektra in kanalov, ki so na voljo. GPRS tipičnim uporabnikom omogoča doseganje podatkovnih hitrosti od 30 do 40 kbps – dovolj za mobilno pošiljanje in sprejemanje e-pošte – in jim omogoča, da so »vedno priključeni« na mobilni internet.
Poleg tega lahko operaterji omrežij GSM z uvedbo tehnologije EDGE (Enhanced Data Rates for Global Evolution) – radijske tehnologija tretje generacije, ki izboljša kodiranje radijskega vmesnika GSM/GPRS v obstoječih frekvenčnih pasovih – ponudijo uporabnikom podatkovne hitrosti od 100 do 120 kbps, dosegljiva pa je celo hitrost 384 kbps – več kot dovolj za prenos videa.
Operaterji GSM z dodatnim radijskim spektrom v območju 2 GHz lahko širokopasovni radijski dostop uvedejo z UMTS, ki omogoča uporabniške podatkovne hitrosti do 2 Mbps – dovolj za resnične multimedijske storitve. EDGE se bo verjetno uvajal kot dopolnilo UMTS, saj ga je mogoče zelo hitro in cenovno učinkovito uvesti v obstoječa omrežja GSM
TDMA: nova strategija evolucije
Ericsson je pred nedavnim predstavil novo strategijo evolucije za operaterje TDMA, katera jim omogoča migracijo na sistem GSM/GPRS, kasneje pa na EDGE in morda celo WCDMA/UMTS. Eden od največjih operaterjev mobilne telefonije v ZDA, AT&T Wireless, je že oznanil, da kot most k 3G gradi omrežje, ki temelji na GSM, podobno pa ukrepa tudi Rogers AT&T Wireless v Kanadi in več operaterjev TDMA v Latinski Ameriki. Ta pot ponuja več prednosti:
  • Razširjenost sistema GSM prinaša ekonomije velikega obsega v infrastrukturi, mobilnih napravah in razvoju aplikacij ter omogoča poenostavljeno globalno gostovanje.
  • GSM ponuja najširšo izbiro aplikacij in naprav z največjim številom razvojnih dejavnosti za mobilni internet in telekomunikacije 3G. Eden od načinov, kako lahko operaterji z omrežji TDMA prek GSM evolvirajo v 3G je, da najprej uvedejo GSM v frekvenčnem območju 1900 MHz, hkrati pa še obdržijo storitve TDMA v frekvenčnem območju 800 MHz. Z rastočim povpraševanjem za storitve GSM/GPRS se lahko območje 800 MHz sčasoma vse bolj uporablja za sistem GSM.
    Operaterji sistemov TDMA imajo tudi možnost, da svoja obstoječa omrežja razvijejo v tehnologijo CDMA2000.
    PDC: premik k UMTS/WCDMA
    Japonski standard PDC temelji na podobni tehnologiji za časovno porazdeljeni sodostop, kot se uporablja v sistemih GSM in TDMA, vendar pa operaterji z omrežji PDC ne bodo sledili postopni evolucijski poti, temveč se bodo preselili neposredno na UMTS/WCDMA v frekvenčnih območjih 800 MHz in 1500 MHz.
    Japonska je zelo hitro napredovala v razvoju mobilnih storitev in prva omrežja 3G bodo že letos vstopila v komercialno uporabo. Omrežja PDC že ponujajo paketni prenos podatkov, kar pomeni, da so lahko uporabniki »vedno priključeni« v mobilni internet. Storitve mobilnega interneta, kakršna je na primer storitev i-Mode družbe NTT DoCoMo, so na Japonskem naravnost eksplodirale in imajo že več kot 15 milijonov naročnikov.
    cdmaOne: stopenjska evolucija k cdma2000
    Operaterji omrežij cdmaOne lahko svoja obstoječa omrežja evolvirajo na tehnologijo CDMA2000. Vsak korak v tem postopku zavzame samo 1,25 MHz radijskega spektra, zaradi česar je v smislu porabe radijskega spektra evolucija izjemno učinkovita. CDMA2000 je mogoče uvesti v obstoječa frekvenčna območja (800 ali 1900 MHz, prav tako pa tudi v novo frekvenčno območje 2 GHz.
    Operaterji omrežij cdmaOne že zdaj v svojih obstoječih omrežjih ponujajo zmožnosti paketnega prenosa podatkov. Prvi evolucijski korak k CDMA2000, poznan kot 1X, je že v komercialni uporabi in ponuja hkratni prenos govora in podatkov z dvojno govorno zmogljivostjo sistema cdmaOne.
    Do leta 2002 bodo operaterji lahko uvedli že drugo fazo CDMA2000, ki je optimirana za prenos podatkov in omogoča največje hitrosti prenosa do 2,4 Mbps. V letu 2003 bo že možen hkraten prenos govora in podatkov s podatkovnimi hitrostmi, večjimi od 2,4 Mbps.
    EDGE: boljša izraba obstoječega radijskega spektra
    EDGE – Enhanced Data Rates for Global Evolution – je tehnologija, ki je v celoti skladna z IMT-2000, in je trdno zasidrana v evoluciji omrežij 3G.
    EDGE znatno izboljša uporabniško pasovno širino, ki je na voljo pri tehnologijah GSM in GPRS. Operaterjem bo omogočila, da obstoječe radijske pasove uporabijo za ponujanje mobilnih multimedijskih, na IP temelječih aplikacij pri hitrostih do 384 kbps z bitno hitrostjo do 48 kbps v časovnem oknu, v ugodnih radijskih razmerah pa celo do 69,2 kbps v časovnem oknu. Tipične uporabniške podatkovne hitrosti bodo od 100 do 120 kbps.
    Ena od ključnih prednosti tehnologije EDGE je, da jo je obstoječim omrežjem GSM/GPRS možno dodati z razmeroma majhnimi vlaganji in majhnim tveganjem. EDGE bo obstoječo infrastrukturo uporabil zelo učinkovito: vpliv na načrtovanje radijskih omrežij bo neznaten in mnoge obstoječe bazne postaje bo mogoče znova uporabiti. Vozlišča GPRS za paketno komutacijo bodo ostala nespremenjena, saj delujejo neodvisno od uporabniške bitne hitrosti, vse modifikacije komutacijskih vozlišč pa so omejene na nadgradnje programske opreme.
    Kanali, ki podpirajo EDGE, bodo enako ustrezni za standardne storitve 2G, dodelitev fiksnih kanalov med storitvami EDGE, GPRS in GSM pa ne bo potrebna. Iz operaterjevega vidika to omogoča brezšivno uvajanje novih storitev EDGE. Namestitev strojne opreme za bazne postaje, ki podpira storitve EDGE, lahko postane del rutinske širitve in izboljšanja zmogljivosti omrežja.
    EDGE je tehnologija, ki je komplementarna WCDMA in ponuja hitro, cenovno učinkovito pot do storitev 3G.
    UMTS/WCDMA: visokohitrostni, multimedijski dostop
    Širokopasovni kodno porazdeljeni sodostop (angl. Wideband Code Division Multiple Access - WCDMA) je širokopasovna radijska vmesniška tehnologija, skladna z IMT-2000, katera se uporablja v sistemih UMTS (angl. Universal Mobile Telecommunications System) in pri japonskem standardu za mobilno telefonijo tretje generacije ARIB.
    WCDMA dovoljuje visoke podatkovne hitrosti in učinkovitejšo uporabo radijskega spektra kakor današnje radijske tehnologije. Optimiran je za 3G in namenjen uvajanju v frekvenčno območje 2 GHz, v katerem bodo novi pasovni spektri omogočili izkoriščanje vseh prednosti tehnologije.
    Na primer, samo en 5 MHz nosilec WCDMA bo lahko prenašal mešane storitve s hitrostmi od 8 kbps do 2 Mbps, uporabniške naprave pa bodo lahko dostopale do več različnih storitev hkrati. Nadaljnja evolucija WCDMA bo omogočala podatkovne hitrosti do 8 Mbps.
    CDMA2000: odporen na prihodnost in spektralno učinkovit
    CDMA2000 gradi na obstoječih tehnologijah cdmaOne - za kodno porazdeljeni sodostop - in TDMA ter ponuja visoko zmogljivost za govor in učinkovite podatkovne storitve v zelo ozkem spektru (1,25 MHz). Omogoča višje uporabniške podatkovne hitrosti in učinkovitejšo izrabo spektra kot današnje radijske tehnologije. CDMA2000 je bil razvit tako, da deluje v več različnih frekvenčnih pasovih, tako v tistih, ki so že v uporabi (800 in 1900 MHz), kakor v novem pasu 2GHz.
    CDMA2000 je z IMT-2000 združljiva radijska vmesniška tehnologija in ponuja preprosto in cenovno učinkovito evolucijo v 3G za globalne operaterje, ki imajo danes omrežja cdmaOne ali TDMA. CDMA2000 v primerjavi s cdmaOne ponuja izboljšave zmogljivosti za govor in kakovosti govora z multimedijskimi podatkovnimi storitvami visoke hitrosti.
    Standard CDMA2000 je razdeljen v faze, ki omogočajo zgodnje uvajanje nove tehnologije. Ta pristop omogoča operaterjem uvajanje zmogljivosti za govorne storitve s postopnim povečanjem podatkovne hitrosti v intervalih, prilagojenih rastočemu tržnemu povpraševanju. CDMA2000 vključuje tudi mobilni IP, ki mobilnim uporabnikom omogoča transparenten dostop do interneta in notranjih intranetov podjetij.
    Prva faza CDMA2000, znana kot 1X, je že v komercialni uporabi in ponuja dvojno govorno kapaciteto cdmaOne in 144 kbps podatkovne hitrosti. Druga faza, CDMA2000 1XEV-DO, izboljšuje podatkovno prepustnost in omogoča doseganje največjih hitrosti do 2,4 Mbps, ne da bi bilo potrebnih več kot 1,25 MHz pasovne širine. Ta faza je optimirana za učinkovit, najboljši pristop za prenos podatkov. Tretja faza CDMA2000, 1XEV-DV, se osredotoča na zmogljivosti za prenos govora in podatkov v realnem času ter povečanja učinkovitosti tako za govor kot za podatke.

    Ericsson je vodilni dobavitelj komunikacijske opreme, ki pri ustvarjanju nove dobe mobilnega interneta združuje inovacijo, mobilnost in internet. Ericsson ponuja popolne rešitve, ki pokrivajo vse od sistemov in aplikacij do mobilnih telefonov in drugih komunikacijskih orodij. S svojo prisotnostjo v več kot 140 državah Ericsson poenostavlja komunikacije strankam po vsem svetu.
  •  
    < Nazaj   Naprej >

    Vsebine spletne strani delno ali v celoti ni dovoljeno kopirati, razmnoževati ali na katerikoli drug način distribuirati brez pisnega dovoljenja izdajatelja. Vsi logotipi in blagovne znamke so last njihovih lastnikov. Vsi komentarji so last njihovih avtorjev, vse ostalo je © 386tele.com. Priporočamo obisk spletne strani www.preberi.si. Elektronska publikacija 386tele.com je zavedena pod mednarodno standardno serijsko številko ISSN 1581-0259.